Deň duševného zdravia - 10.10.2024

vložené 11. 10. 2024 o 15:30

Už po štvrtýkrát si v našej škole pripomíname Svetový deň duševného zdravia. Snažíme sa pre žiakov pripraviť rôzne aktivity, keďže chrániť si duševné zdravie je veľmi potrebné. Téma duševného zdravia zahŕňa širokú paletu tém, ktoré je priam nemožné vyčerpať.

Tento rok sme vybrali tieto témy:

-      etiketa – zásady slušného správania;

-      kooperatívne hry;

-      smútok, fázy smútenia, ako pomôcť sebe aj iným;

-      komunikácia a motivácia;

-      arteterapia.

Medzi doplnkové aktivity patrili: relaxácia hudbou, pozeranie videa zameraného na slušné správanie/stres, opäť trochu pohybu a výtvarného umenia.

Aktivity sú vždy rôznorodého charakteru, nakoľko každý z nás je jedinečný a má iné záujmy a povahu a veríme, že si v tento deň každý nájde niečo, čo by mohol využiť pre seba či na pomoc inému.

Záverom dňa je vždy dotazník, v ktorom sa žiaci vyjadrujú k danému dňu, ako ho prežili. Z odpovedí uvádzam aspoň zopár postrehov: „Bolo to super, zábavné, poučné, mohlo by byť viac takých dní, teším sa o rok, ďakujeme...“

Je zjavné, že naše deti sa radi hýbu, pohybové aktivity opäť zvíťazili. :)

No výrazne nezaostávali ani ostatné témy (každý si vybral to svoje). Mnohým žiakom tieto aktivity zlepšili náladu, oddýchli si od bežných povinností...

A to bol jeden z hlavných cieľov tohto dňa: oddýchnuť si, zabaviť sa a niečo nové sa dozvedieť.

Verím, že tento deň mal opäť zmysel, a že možno nie všetci, no viacerí raz ocenia informácie, ktoré sa v rámci aktivít dozvedeli.

Lenka Mikušincová, koordinátorka prevencie

Jesenné prázdniny 2024